Skip To ContentSkip To Content

    Schools and Instructors


    Elementary Schools

    Middle Schools

    High Schools


    Elementary Schools Instructor Region
    Adams Rob Facette Northwest
    Adapted P.E. Jean LeBrun All
    Adapted P.E. Geir Rosvik All
    Alki Kristi McChesney West Seattle
    Arbor Heights Jeff Davis West Seattle
    AS#1 @ Pinehurst Debra Carmen DiDomenico Northeast
    B.F. Day Vincent Delaney Northwest
    Bagley Chuck Millsap Northwest
    Beacon Hill Otis Campbell Southeast
    Blaine K-8 John Miller Central
    Blaine K-8 Jennifer Anderson Central
    Broadview Thomson K-8 Lucile Rochester Northwest
    Broadview Thomson K-8 Deena Doctor Northwest
    Bryant Kathy Weinman Northeast
    Coe Robert Murray Central
    Concord Kristin McGee West Seattle
    Dearborn Park Ed Adams Southeast
    Dunlap Molly Blair Southeast
    Emerson Darrell Davis Southeast
    Gatzert Zach Elvig Central
    Graham Hill Ernest Ferrell Southeast
    Greenwood Jeanne Bastasch Northwest
    Hawthorne John Francois Southeast
    Hay Steve Sturm Central
    Highland Park Toni Munizza West Seattle
    Highland Park Sue Turner West Seattle
    Jane Addams Oscar McCoy Northeast
    John Stanford International Joanne Uhlenkott Northwest
    Kimball Jane McLane Southeast
    Lafayette Laurie Belfor West Seattle
    Laurelhurst Brent Roberts Northeast
    Lawton Cheryl Parks Central
    Lawton Kathleen Dial Central
    Leschi Paul Chappell Central
    Lowell Central
    Loyal Heights Laura Payton Northwest
    MLK Jr Debra Walker Augurson Southeast
    MLK Jr Donald Watts Southeast
    Madrona K-8 Jennifer Hendrickson Central
    Maple Trevor Stevenson Southeast
    McDonald Jim Wetzbarger Northwest
    McGilvra Laurel Scott Central
    Montlake Joan Mass Central
    Muir Alex Beaty Central
    North Beach Rett Hartmann Northwest
    Northgate Darren Frink Northwest
    Olympic Hills Leslie Haskell-Speed Northeast
    Olympic View Barbara Bruecher Northeast
    Orca K-8 Renee Johnson Southeast
    Orca K-8 Jupinder Gil Southeast
    Pathfinder K-8 Lout Cutler West Seattle
    Rogers Northeast
    Roxhill Chellie Lafayette West Seattle
    Queen Anne Brent Roberts Central
    Sacajawea Roger Palmer Northeasta
    Salmon Bay K-8 Domingo Gomez Northwest
    Sand Point Leslie Dejong Northeast
    Sanislo Luther Bonow West Seattle
    Schmitz Park Luke Ande West Seattle
    South Shore Heidi McElroy Southeast
    Stevens Spencer Beard Central
    Thornton Creek @ Decatur Sue Doty Northeast
    Thurgood Marshall Daniel Shin Central
    TOPS @ Seward K-8 Don Zemke Northeast
    TOPS @ Seward K-8 Eric Herndon Northeast
    Van Asselt Robert Tallmadge Southeast
    View Ridge Jennifer Shaw Northeast
    Wedgwood Jessica Jansen Northeast
    West Seattle Chad Kodama West Seattle
    West Woodland Katie Barrett Northwest
    Whittier Bryan Pule Northwest
    Wing Luke Lavern Loud Southeast

    Middle Schools



    Middle Schools Instructors Region
    Aki Kurose Jennifer Casto Southeast
    Aki Kurose Michael Kaiser Southeast
    Denny Erin Jolley West Seattle
    Denny Les Holland West Seattle
    Eckstein Kathy Deatherage Northeast
    Eckstein Marcia Nussbaum/td> Northeast
    Hamilton Robert Budnick Northwest
    Hamilton Destine Coutier Northwest
    Madison Sheree Porter West Seattle
    Madison Fred Jenner West Seattle
    Madison Leonard Valenti West Seattle
    McClure Amber Rosenquist Central
    McClure James Streit Central
    Mercer Jeff Denny Southeast
    Mercer Rick McLarney Southeast
    Mercer Sharon Grad Southeast
    Mercer Sharon Gard Southeast
    Secondary Bilingual Orientation Center Doug Bruketta Central
    Washington Anna Rabel Central
    Washington Brad McCure Central
    Washington Don Bilger Central
    Whitman Kathy Deatherage Northwest
    Whitman Northwest

    High Schools



    High Schools Instructor Region
    Ballard Tami Reese Northwest
    Ballard Ryan Hyde Northwest
    Ballard Wendy Cunningham Northwest
    Ballard Gary Hunter Northwest
    Chief Sealth Nancy Conyers West Seattle
    Chief Sealth Ernest Plicarpio West Seattle
    Chief Sealth Denise Hagen West Seattle
    Cleveland Southeast
    Cleveland Southeast
    Franklin Jennifer Peterson Central
    Franklin Charles Hunter Central
    Garfield Lance Lighthall Central
    Garfield Sylvia Hahn Central
    Garfield David O'Neil Central
    Ingraham Dan Magee Northwest
    Ingraham Jim Wetzbarger Northwest
    Interagency Southeast
    Nathan Hale Colleen Davis Northeast
    Nathan Hale Darby Haskins Northeast
    Nathan Hale Hoover Hopkins Northeast
    Rainier Beach Tim Bursey Southeast/td>
    Rainier Beach Mike Magruder Southeast/td>
    Roosevelt Darrel Montzingo Northeast
    Roosevelt Jo Ellen Hathaway Northeast
    Roosevelt Matt Katinas Northeast
    Roosevelt Dave Wheeler Northeast
    West Seattle Ashley Knight Weset Seattle
    West Seattle Tom Burggraff Weset Seattle
    West Seattle George Foster Weset Seattle